Bob hund i ny musikal

Helsingborg

Spelåret 2021/2022 fyller Helsingborgs stadsteater 100 år. Det firar de bland annat med nyskrivna Bobhundmusikal. Det blir en hyllning till misslyckandet och en föreställning om hur det är att inte passa in, men på alla sätt ändå försöka passa ihop. En musikal för folk med tinnitus i hjärtat i regi och koreografi av Kajsa Giertz, med manus av Hanna Nygren och musik av Bob hund.

Foto: Anna Brånhede

Bandet står själva på scen, tillsammans med fem skådespelare. Premiär 9 oktober.

ANNONSER
ANNONSER
Stöd Teatertidningen!
Stöd Teatertidningen!
Här kan du swisha din gåva
Här kan du swisha din gåva
Löpande prenumeration

 

Det finns nu möjlighet att välja en löpande prenumeration, där kostnaden dras varje månad. Du betalar bara en krona första månaden, sedan tjugofem kronor per månad. Och du kan avsluta din prenumeration när du vill. Beställningen gör du via vårt prenumerationsformulär. Välj ”Löpande prenumeration” och sedan ”Återkommande kortbetalning”:

Nätverkstan Kulturtidskrifter (premium.se)

 

 

 

Scenpasset

Alla Riksteaterns medlemmar får rabatt på en ettårig prenumeration (fem nummer) av Teatertidningen. Erbjudandet gäller både papperstidningen och vår digitala utgåva.

Månadens citat

»Vi ser det i vår majoritetskultur som att vi uttrycker oss som individer, inte som kollektiv, men alla som tillhör majoriteten letar med ljus och lykta efter ett kollektiv som vi kan tillhöra.«

 

David Thurfjell

 

Folkoperan